Mistrovství Evropy v pomalém kouření dýmky

Úplně nejvíc velkolepá akce, které se -zatím- náš klub zúčastnil

14. - 17. října 2016, Nitra, SK


 
V
 historii klubu je několik mezníků. Třeba první účast na mistrovství republiky. Nebo společná cesta do Londýna. Nebo pořádání vlastní výstavy. A teď se objevil další. Mistrovství Evropy. Ne, že by bylo první, které se po dobu existence klubu konalo, ale bylo první, které se konalo tak blízko, že bylo časově a ekonomicky reálné se ho zúčastnit. A tak jsme rádi přijali pozvání kamarádů z pořádajícího PC Nitra a začali plánovat cestu.
    
Od samého začátku bylo jasné, že za daných podmínek se naše výprava neomezí na jednoho nebo dva reprezentanty. Ve finále to vypadalo na devítihlavou účast, a když se ozval Daliborův švagr z Bratislavy Michal, vypadalo to, že nás pod vlajkou Fajfklubu bude soutěžit deset. Situace se nakonec samozřejmě trochu zkomplikovala, Zbyněk musel své místo neplánovaně přenechat Víťovi, ale ani ten ale jet nemohl, takže jsme nakonec vyrazili ve dvou autech v osmičlenné sestavě:

Vůz č.1, řízený Jirkou, vezl dále Radima, Lojzu a nesoutěžícího kameramana Zdeňka

Ve vozidle „A“ , řízeném Markem, jeli kromě něj Aleš a dva Honzové

Michal z nově založené slovenské odnože Fajfklubu se k nám přidal na místě.

Cesta proběhla v klidu, kromě fojtova pozdního příjezdu (defekt) a diskuze o tom, zda se vyplatí koupit SK dálniční známky á 10 EUR. Nakonec jsme je koupili hlavně s ohledem na zpáteční cestu, kdy jsme tušili, že se nám nebude chtít trtkať sa po okreskách.

Krátce po sobotním poledni jsme tak v poklidu zaparkovali před ubytovnou nedaleko centra Nitry. Ubytování bylo prosté, leč laciné, čili nám vyhovovalo. Drobnosti, jako je nepovlečená postel, nástěnkář přešel, zatímco Aleš přinutil k tomuto úkonu personál. Na chabou výmluvu “ja som recepčná“ reagoval bryskně „a já jsem host“ a nechal si prostěradlo natáhnout. Malinko větší zádrhel byla absence snídaně. Zřejmě došlo k chybě ve slovensko-českém překladu, kdy na dotaz, jestli je snídaně v ceně, bylo pořadateli odpovězeno zřejmě něco ve smyslu“ano, ve městě se lze nasnídat“, což jsme my chybně pochopili jako "ano, na ubytovně se bude podávat snídaně"..
Osádka vozu „A“ si dokonce myslela, že vejce a banány, zapomenuté někým v pokojové lednici, jsou jakýmsi osobitým pohoštěním, ale nebylo tomu tak.


 

V pozadí historické panorama Nitry a kousek hory Zobor, fotí Radim
 

... a Radima fotí fojt
 

Jdeme na prohlídku. Kde ta hospoda sakra je :-)
 

... dajaký nitrianský Excaliburger, či ako ten meč volá

Po krátkém odpočinku jsme vyrazili na krátkou prohlídku města, tedy především hospod. Jako první jsme prozkoumali lokál s povědomě českým názvem Černá hora. Kouřit se smělo jen v neútulné zahrádce, pivo za EUR 1,70, no, nic moc požitek – i když jsme netušili, že bude hůř. Pak jsme se procházkou vydali zaregistrovat se do soutěže. Obhlédli jsme místo konání soutěže, lehce poobědvali, zaregistrovali se a začali se těšit na neděli.

Před námi byl ovšem ještě celý večer a celé město. Zapadli jsme do irského pubu, respektive do lokálu, který irský pub zvenku připomínal. Bohužel, kvalita služeb nás úplně nenadchla, a zvláště pak v poměru k cenám. Irská polévka došla ještě před naším příchodem. Guinness došel po první rundě. I Gambrinus desítka skončil asi po hodině. Tak jsme zůstali věrni –neboť nám nic jiného nezbývalo- Plzeňské dvanáctce po dvoch Eurách. No co už. Ovšem burgery věru také nebyly bůhvíjaké, a pečený bůček, nazývaný „grilované rebrá“ byl vyslovená ostuda. Cibulová polévka, nazývaná zde cesnaková, klukům docela chutnala. Tak aspoň něco.

Příjemné bylo to, že jsme se v pubu setkali se spoustou účastníků zítřejší akce. Připili jsme si s Poláky, pár slov prohodili s Dány, vedle u stolu popíjeli Němci, kousek od nás zakotvili kluci z Nového Malína. Navíc jsme čas mohli využít k poslednímu tréninku se soutěžním tabákem, který jsme dostali jako součást startovního balíčku. Vyzkoušel ho nástěnkář, a oproti všem minulým pokusům, kdy soutěžní Best Brown Flake od Samuela Gawitha získal přezdívku „azbest“, dosáhl neoficiálního času 1 hod. 25 min. Byl tím sám notně překvapený, a všem to dalo malou naději, že by neděle nemusela být až tak tragická, jak jsme se dosud obávali.

Poseděli jsme asi do jedenácti a pak se přemístili zpátky na ubytovnu. Polovina mančaftu, většinou z vozidla „A“, vedla filozofické debaty do brzkých ranních hodin, za podpory pánů Granta, Jamesona, Jelínka a dalších. Výsledek debaty byl jeden – ten Fajfklub není jen o tom kouření. Skvělé :-)  Osádka vozidla č.1 si od životem protřelého Zdeňka vyslechla životní moudro, že ožrat se jednou denně je nuda, oni to v mládí dokázali i dvakrát, ráno a odpoledne. Usoudili jsme, že tomu se nedá konkurovat a šli jsme raději spát, ať jsme svěží na soutěžní den.

Našli jsme ji. Rychlé foto a honem dovnitř, bo byla zima jak sviňa ... ... žádná láce



Podle nočního programu to v neděli ráno vypadalo. Filozofové byli v devět ráno rozespalí, poněkud nazelenalí, zatímco ostatní byli učesaní, umytí, ba i z vlastních zásob nasnídaní. Každopádně jsme se kolem desáté odhlásili z ubytování, a vyrazili do města.   Přes snídaňové bistro, shodou okolností vlastněné jedním z pořadatelů ME, jsme se opět dostali na soutěžní místo, dali jsme si lehký oběd a šli si užít doprovodný program, který připravili pořadatelé.

Mimo spousty prodejců všelijakého dýmkařského materiálu byly součástí mistrovství i výstavy, galavečer i venkovní vystoupení. Krátce před třináctou hodinou se na nádvoří rozduněly bubny. To nás zdravila skupina Campana Batucada, soubor patnácti bubeníků, kteří svým nadšeným výkonem strhli a nadchli všechny přítomné účastníky soutěže. Po třinácté jsme se mohli přemístit do sálu. Ten byl krásně připravený, ubrusy byly zatím zářivě bílé, pod pódiem moře cen pro spoustu kategorií –namátkou: muži, ženy, Evropané, mimoevropané, týmy, cena pro toho kdo nekouří pod psa, cena útěchy pro posledního.




 

Nejvíc fotografovaný objekt celého podujatia
 


 

 

Hlučný, skvělý, strhující úvod soutěže ... Campana Batucada
Záda jsou Zdeňkova, jeho kameru není vidět

 

 

Pořadatelé nás už při registraci vyděsili tím, že nás rozesadili k různým stolům. Zpočátku nás to úplně vzalo, zvlášť když jsme zjistili, že sedíme u stolu s lidmi, jejichž rodnému jazyku většinou nerozumíme. Nástěnkář například „nafasoval“ Angličana, Maďara, Maďarku, Itala, Dána, Poláka a dva Slováky. Pak jsme si ale řekli, že se třeba něco přiučíme. Nakonec stejně na nějaké velké společenské diskuze ani nebyl čas a obecná angličtina většinou stačila. Úsměvná situace byla, když jsme třeba mluvili anglicky s domácím Slovákem, ani jeden netušíc, odkud jsme.

No a pak už to šlo jako na drátkách. Krátké proslovy představitelů CIPC, Dr. Stanislava a členů pořádajícího klubu. U každého stolu jsme měli „nabrífovaného“ stewarda, který věděl co má dělat, takže se rozdaly dýmky, tabáky, dusátka, papíry, velmi festovní zápalky a šlo se na to.

Zajímavé bylo sledovat, jak si kdo připravuje soutěžní flake. Dva jsme ho mnuli a drtili v dlaních, ostatní trhali ručně, Ital poškubkával jako hladová slepice. I ve stupni nacpání byl viditelný rozdíl, díky stejné dýmce bylo dobře vidět, kdo má tabák po okraj a kdo ho má stlačený hluboko v kotlíku. Zapalování nebylo příliš rozdílné, navíc nebyl čas se moc rozhlížet, ale někteří jeli statečně na jednu zápalku.

Popisem vlastních nadějí a krizí se zde nebudu zabývat, každý jsme si to někdy zažili a kdo ne, ten stejně nepochopí, jaké drama se může odehrávat v malé hlavičce dýmky.

Každopádně soutěžící odpadávali nesmírně rychle, čas kolem jedné hodiny znamenal místo v první třetině z více než tří set účastníků. To znamená, že v první hodině odpadlo více než dvě stě soutěžících, čili každou minutu průměrně tři. Docela fofr. Z Fajfklubu byl nejlepší Jirka Janků (ze skupiny s lepší životosprávou), na fantastickém 73. místě s časem 1,08. Být v první stovce evropských dýmkařů je skvělé. A to bylo pořadí ještě trochu ovlivněno tím, že v soutěži bylo několik „mimoevropanů“.

Rytmus vypadávání soutěžících se pak trochu zpomalil, přece jen asi platí to, že ti, co nechtějí mít ostudu ze začátku víc „tlačí na pilu“ a pak jim dojde palivo. A ti s časy řekněme od hodiny a půl výše už nejsou normální smrtelníci, to jsou vrcholoví sportovci. Jak se s tímto tabákem dalo dosáhnout vítězství s časem 2,30 hod. je nepochopitelné. On i platný světový rekord tři a půl hodiny je z říše snů, ať už to bylo s jakýmkoli materiálem.

Naše slovenská posila - startoval pod naší vlajkou

 

... a v podstatě tím vznikla slovenská filiálka našeho klubu

 

Registrační místo ... tady všechno začíná. Měli všechno zmáknuté, dokonce nás měli očárkokódované
 

A toto jsou dvě základní substance - soutěžní dýmka a tabák.
Dle mého názoru jedna z nejlepších soutěžních dýmek, Wankel od Jana Kloučka, resp. značka Pipe Studio Stanislaw
 

Záchranka odváží prvního účastníka ... je to sport pro tvrďáky
 

Zdeněk všechno pečlivě dokumentuje, vyzbrojen kouzelnou visačkou Staff, která mu umožňovala např. mimopracovní styk se stevardkami :-)

 

Cena pro posledního. A pro prvního, kdo nekouřil pod psa.
 
Týmy, jednotlivci, dámy, mimoevropští .... ceny pro asi milión kategorií
 
Stůl u kterého bojoval nástěnkář...
 
 ... a jeho osobní stewardka. Byla chudák nervóznější než my, soutěžící.
 
Všudypřítomný maskot PC Nitra (vlevo dole).
Fixní čas 30 minut. Kdo měl víc, nekouřil pod psa.

 
Předstartovní předstírání klidu a pohody

 
Bylo opravdu plno, přes tři stovky dýmkařů pohromadě
se jen tak nevidí
 
Zleva: Ukrajinec, Angličan, Polák, Ital ... Angličan se ani nepohnul, zatímco Ital hyperaktivně pracoval na své dýmce, se sluchátky v uších a světýlkem v brýlích

 
Seděli jsme každý jinde - zde Lojza

 
U tohoto stolu Aleš

 
Tady Michal ...

Dolních šest fotografií je z Instagramu etrafika.cz, děkujeme
... a tady nakonec tak nějak všichni

 

My, co jsme vypadli, jsme průběžně opouštěli sál – kdysi nám tento zvyk byl nepochopitelný, ale uznáváme, že přispívá k dramatičnosti a přehlednosti soutěže.

Upřímně, na vyhlášení výsledků jsme nečekali, protože jsme věděli, že se nás týkat nebude v žádné kategorii. A tak jsme v předsálí poklábosili s kamarády a známými, něco malého ještě pojedli a když jsme viděli, že soutěž ještě stále nekončí a čekali bychom zřejmě hodně dlouho, rozloučili jsme se a vyrazili k domovu. Marek nasadil závodní tempo, v pravém pruhu dálnice se příliš nezdržoval, zřejmě chtěl dobře zajet čerstvě přezuté zimní gumy. Byli jsme doma okolo sedmé večerní, což bylo fajn – zvlášť při pomyšlení, že tou dobou teprve začíná v Nitře vyhlášení výsledků.

Spousta lidí zvolila přespání z neděle na pondělí, případně účastníci ze vzdálenějších zemí byli v Nitře celé čtyři dny, kdy fungoval oficiální program.

A to je asi tak všechno. Jsme hodně spokojení, soutěž byla skvělá, perfektně zorganizovaná, všechno klapalo, ohromné úsilí spousty lidí kteří za soutěží stáli bylo opravdu vidět. Pro nás to byla nová zkušenost, a kdoví, jestli si ji ještě někdy zopakujeme.

Pořadatelé mají náš obdiv a my máme na co vzpomínat a o čem vyprávět – ruku na srdce, kdo z nás a v jaké disciplíně se může zúčastnit –a uspět- na mistrovství Evropy?

 Tady je výsledková listina jednotlivců

Ostatní výsledky najdete na www.pipenitra2016.sk

A jak jsme slíbili, tady je Zdeňkovo skvělé dokumentární video.

 

                                                                               Nástěnkář

                                                                        
 

 

 

 

  mobilní fotografie (C) Radim Přikryl, Marek Netolička  text (C) Radim Přikryl